Jesteś tu: » Strona główna » WYDARZENIA » ROK 2017/2018 » SZRENIAWA ZDOBYTA

SZRENIAWA ZDOBYTA

Uczniowie klas od czwartej do siódmej z wychowawcami i Panią Anną Chojnacką, w silnej grupie "68 chłopa" zwiedzali skansen rolnictwa w Szreniawie," na deser" brali udział w warsztatach pieczenia ciasteczek lub robienia biżuterii.

18 kwietnia 2018 r. to bardzo ważny dzień w życiu naszej szkoły. My, uczniowie klas od czwartej do siódmej, wybraliśmy się z naszymi wychowawcami i Panią Anną Chojnacką do niedalekiej Szreniawy. Pogoda była cudna, słoneczko świeciło i zachęcało do aktywnego spędzenia czasu na terenie skansenu rolnictwa. Było nas wielu, bo 68, więc na miejscu zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Mogliśmy wziąć udział w warsztatach pieczenia ciasteczek i robienia biżuterii. Większość z nas chciała piec ciasteczka, ale z" przyczyn technicznych" mogły być tylko dwie grupy ciasteczkowe, więc 21 z nas poszło robić ozdoby biżuteryjne. Warsztaty były interesujące, samodzielnie zrobione korale to "fajna" sprawa, niektórzy z nas przygotowali już biżuterię dla mam na majowe święto, ciasteczka zrobione własnoręcznie są słodsze, ładniejsze ... POLECAMY. Brawo my. Zwiedziliśmy też pokoje, które były użytkowane przez poprzednich właścicieli majątku Szreniawa, Państwa Glabiszów. Obejrzeliśmy jadalnię, pokój dziadka, bibliotekę, pokój pana domu oraz gabinet. Meble były stylowe, zadbane, w serwantkach zgromadzono piękną zastawę stołową, na stolroe były makiety dań wielkanocnych, które podawano we dworze, a w pokoju dziadka ... było magiczne lustro, pojawiał się w nim dziadek, groził nam palcem, gdy dotykaliśmy eksponatów, by nas zadziwić ... włączył radio lampowe, w bibliotece grał stary gramofon, było "czadowo". Oczywiście, z przewodnikiem przespacerowaliśmy się po skansenie, obejrzeliśmy eksponaty, zajrzeliśmy do wolier pawi do obórki z kozami i kózkami. Po obejrzeniu starych maszyn, urządzeń, sprzętów z początków XX wieku nasuwa się tylko jeden wniosek: - "życie na wsi do najlżejszych nie należy". Opisywać moglibyśmy długo, ale ... najlepiej pojechać do skansenu i zobaczyć "na własne oczy", to przecież niedaleko. ZAPRASZAMY. do obejrzenia galerii zdjęć, fotoreporterem była wspaniała Pani Hanna Banaszak. Dziekujemy za pomoc i piklnowanie apteczki Pani Annie Chojnackiej, mamie gotowej pomagać nam "w dzień i w nocy". Jeszcze raz polecamy SZRENIAWĘ, na przyklad na długi majowy weekend. To był bardzo udany dzień, wspaniała wyprawa.

>>ZDJĘCIA<<

Wychowawca kl. VII  I. Ogórek-Miśkowiak